Aké druhy automatizovaných skladových systémov existujú a ktorý si mám vybrať a prečo?

Existuje mnoho automatizovaných skladových systémov. Konfigurácia systému musí byť vždy optimalizovaná pre konkrétne riešenie u zákazníka. Automatizované systémy sú tiež často dodávané v kombinácii so softvérom pre správu skladu, ktorý dodatočne optimalizuje skladové a vychystávacie procesy.

 

Radi by sme vám v krátkosti predstavili niekoľko druhov automatizovaných systémov. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať.

 

Systémy pracujúce na princípe výťahu. Modely Kardex Shuttle XP

Systémy Shuttle XP pracujú na princípe výťahu, kde je polica privážaná tzv. extraktorom do výdajového otvoru.  Po odobraní tovaru sa polica vracia na svoje skladové miesto v rámci systému a do výdajového otvoru je privážaná nová polica. Pre zvýšenie efektivity je možné, v systémoch Kardex Shuttle XP, vo výdajovom otvore polohovať dve police. Štandardná šírka police sa pohybuje medzi 1 250 mm a 4 050 mm. Rozmery police si zákazník volí v závislosti od aplikácie. Pre tovar s nízkou frekvenciou prístupov je možné, ako najvhodnejšie riešenie, použiť police v šírke 4 050 mm. Tovar s vysokou frekvenciou prístupov je naopak vhodné skladovať v menších policiach, rozložených do niekoľkých výťahových systémov. Pri takomto usporiadaní sa bude operátor pohybovať medzi niekoľkými výťahovými systémami, pričom na neho bude vždy čakať vo výdajovom otvore polica  s tovarom k odberu a tak bude pracovať celkom bez prestojov. 


Existujú tiež výťahové systémy, v ktorých je tovar uskladnený v boxoch, namiesto na policiach. V porovnaní so skladovými systémami využívajúcimi boxy, sú tie, ktoré umožňujú skladovanie na poliach, flexibilnejšie  a umožňujú vyššie zahustenie skladu. Vďaka tomu je pri dvoch systémoch s rovnakou výškou možné v tom s policami dosiahnuť vyššiu kapacitu. Okrem toho je možné výšku systému presne prispôsobiť výške haly, tak aby systém Shuttle XP maximálne využíval disponibilný priestor. U systémov pracujúcich s boxami, musí výška systému vždy korešpondovať s výškou boxu (a musí byť viac menej jeho násobkom, čo zákazníka limituje). Polica môže byť deliacimi lištami rozdelená tak, aby ideálne zodpovedala potrebám používateľa. Veľkosť tovaru limituje len šírka police, na rozdiel od systémov pracujúcich s boxami, kde je to šírka boxu, ktorá predstavuje maximálnu hranicu. Frekvencia prístupov je pri systémoch s využitím políc neobmedzená. Zákazník si sám stanovuje, akú frekvenciu prístupov k tovaru potrebuje  a podľa toho si volí veľkosť police i počet automatizovaných systémov. Viac systémov s menšími policami umožňuje rýchlejšie vychystávanie, než menší počet strojov s širšími policami. 
 
Výťahový systém, ktorý pracuje s policami, ponúka väčšiu kapacitu a najvyššiu flexibilitu skladovania a vychystávania, tak aby sa mohli dosiahnuť najvyššie výkony.

Pokiaľ ale skladujete tovar s najvyššou obrátkovosťou, potom je vhodné použiť najrýchlejší automatizovaný skladový systém Kardex Megamat RS. Jeho princíp je popísaný dole.

  

 

Skladové systémy pracujúce na princípe paternostera: modely Kardex Megamat RS

V kombinácii so softvérom Kardex je Kardex Megamat RS najrýchlejším automatizovaným skladovým systémom na svete a ideálnym riešením pre vychystávanie rýchloobrátkového tovaru. Jediným systémom Kardex Megamat môže byť za jedinú hodinu vychystaný tovar z 500 až 1 000 políc! Okrem toho môžu byť procesy naskladňovania a vyskladňovania celkom automatizované. V tomto prípade sú pri vychystávaní objednávok skladové boxy umiestnený na policiach a vyskladňované zo systému úplne automaticky, potom sú umiestnené na dopravník a sú ním prepravované až k stanici pre konsolidáciu objednávok. 

 

Kardex Megamat je teda používaný najmä pre skladovanie  tovaru s veľmi častým prístupom a jeden operátor môže vychystávať objednávky s prístupom len k jednému systému.  

 

 

Paternoster Kardex Megamat „paternoster” a výťah Kardex Shuttle XP v kombinácii pre maximálnu efektivitu 

Kombinácia výťahového a paternosterového systému je často optimálnym riešením. Paternosterový systém Kardex Megamat je teda používaný pre rýchloobrátkový tovar a Kardex Shuttle pre položky s nižšou frekvenciou prístupov, ktoré sú skladované vo väčších objemoch.  Pozrite si video z firmy Alfa Laval v meste Søborg, ktoré ukazuje ako sa systémy Shuttle XP a Megamat skvelo dopĺňajú. Ako uvidíte, systém je veľmi rýchly a je limitovaný len rýchlosťou práce obsluhy. Toto riešenie bolo nainštalované v roku 2005 a do dnešných dní zaisťuje pbezchybnosť vychystávania v hodnotách presahujúcich 99.98 percent.

 

Nedostatočná výška stropu? Odpoveďou je Kardex Horizontal

Mnohé staršie skladové haly, najmä vo väčších mestách, majú výšku stropu len niečo medzi  2,5 a 3 metrami. Aj napriek tomu je tu potenciál pre nezanedbateľnú úsporu miesta a výrazné zvýšenie efektivity. V skladoch s nízkou výškou stropu musia operátori prekonávať často ešte väčšie vzdialenosti, čo výrazne predlžuje dobu potrebnú pre vychystanie objednávky. So systémom Kardex Horizontal sú všetky položky dovážané k jednej vychystávacej stanici. Nie je výnimkou, že sa s ich použitím zvýši efektivita o 200 až 400 percent. Pozrite si možnosti, ktoré zariadenie Kardex Horizontal poskytuje na videu z firmy Mister Minit.

 

 <iframe frameborder="0" height="286" width="482" src="https://www.youtube-nocookie.com/embed/mRkXQXSGnbY?rel=0"></iframe>

 

Potrebujete ďalšie informácie? 

Pokiaľ máte záujem o viac informácií, neváhajte nás kontaktovať. Radi vás navštívome a bezplatne poskytneme nezáväznú konzultáciu týkajúcu sa našich systémov a možnej úspory miesta, času a finančných prostriedkov vo vašom sklade. Kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu alebo vyplňte náš kontaktný formulár.
 
Ako môžem ušetriť miesto a zvýšiť efektivitu s automatizovaným skladovým systémom?
Kliknite sem a prečítajte si o tom, alebo si pozrite video.
 
OK